Přidej se k nám / Join us !

Chcete se k nám připojit?

Naše škola není “jenom škola”. Nejen dětem, ale také průvodcům nabízí místo k seberealizaci a růstu. 

Do you want join us?

Please contact our coordinator of volunteerenig projects Mrs.Viktorie Šťastná

…more info in english coming soon. 

 

Kontakt / Contact

 koordinátor dobrovolníků / coordinator of volunteerenig projects

Viktorie Šťastná 

Mail: viktorie.stastna@skolazahrada.cz  

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Naše škola není “jenom škola”

Místo k seberealizaci

Naše škola je právě tak bohatá, jako lidé v  ní.

Proto se snažíme, aby každý v ZaHRAdě, dospělí stejně jako děti, měli možnost rozvíjet svoje zájmy. Protože nadšení, se kterým děláme to, co nás baví, zapaluje zájem lidí kolem, a nedá se srovnávat s tím, když děláme „jenom” něco, co musíme.  

Místo k růstu

Pokud se rozhodnete růst v ZaHRAdě, rozhodně na to nebudete sami. Jedna z věcí, na kterou jsme opravdu hrdí, jsou podmínky pro rozvoj našich průvodců.   

1 ) Supervize 

Pravidelně se scházíme při týmové supervizi s Mirkou Štěpánkovou, která je s námi téměř od samotného začátku naší školy. S Mirkou se věnujeme našemu týmu: vztahům, pocitům, spolupráci. Každý měsíc se scházíme mimo školu na dvě hodiny a dvakrát ročně na celý den, aby nám ve škole nic nedrhlo.  

Naše Montessori metodička Soňa Vlasáková nás pravidelně navštěvuje ve škole a formou náslechů, vstupů pro děti, zpětné vazby a povídání nám pomáhá postupně budovat naši školu. 

2 ) Studijní volno 

Na školách někdy bývá problém s uvolňováním kvůli dalšímu studiu v průběhu školního roku. U nás ne. Jak bychom mohli očekávat od dětí, že se budou učit, když bychom se neučili i my sami? Využíváme běžná vzdělávání, hodně se učíme návštěvami na jiných školách a využíváme i možnosti zahraničních kurzů a stáží v rámci projektu Erasmus+. Po sedmi letech má průvodce v ZaHRAdě navíc právo na rok studijního volna.  

Poslední, ale asi nejdůležitější věc je důraz na otevřenou zpětnou vazbu.  

Místo pro život

Náš zřizovatel-spolek Hnízdo organizuje volnočasové a vzdělávací aktivity pro děti i dospělé, ať už formou pravidelných kroužků nebo jednorázových větších akcí. 

V naší budově funguje spolek Hojnost, který zpřístupňuje lidem lokální potraviny. Pokud už jde o potraviny z dovozu, tak jsou obvykle FairTrade a Bio, vše v bezobalovém módu s ohledem na životní prostředí. (Více na www.hojnost.org 

Skupina rodičů nám svépomocně vaří kvalitní vegetariánské jídlo (na požádání i veganskébez lepku apod.).  

V naší škole se také potkáte s dobrovolníky z jiných zemí Evropy a to hlavně díky spolufinancování Evropským sborem pro solidaritu. 

ZaHRAda není jenom škola. Je to komunita dětí, rodičů, průvodců a dalších lidí. Je to místo, které žije od rána do večera. 🙂

References and stuff

Natalie Renta

When I took the decision to come to Czech Republic, I didn’t know what to expect. I didn’t know anything about the culture or any other person there but I really needed a change in my life so I took the risk.

And it turned out to be one of the best choices of my life!

The day that I left Greece, I had all the mixed emotions of uneasiness and enthusiasm that you feel when you get out of your comfort zone. But when I arrived in Czech Republic and met the first people of my organization, I was overwhelmed by their friendliness and open-heartedness. While staying in Czech Republic for my volunteering project, what mostly stayed with me was the sense of community and belonging.

Before coming here and having only read the description of the project, I knew that I would be working in an elementary school of alternative methods of teaching and a forest kindergarden. However, what I eventually discovered is that it is not just a school but a community of people which feels like a big family.

The parents of the children have a very active role in the events and activities of the school and they were a great inspiration to me. I got to know many people that don’t conform to society’s ideals, they act to create changes and lead more sustainable lifestyles. Apart from that, the school and the kindergarden are both amazing places! Having no prior experience to these ways of teaching, I myself started to question a lot of things about the traditional ways of teaching. Although I don’t think that there is an ideal method that is good for everyone, I can see the difference in the mentality of these children. The principles of the school are built upon collaboration and communication and that is really evident when you enter this environment.

In total, what I really adore in this school is the energy surrounding it; the children feel happy and enjoy being there and that is the most important thing. Education is not only about knowledge but it’s about people; people who will grow up feeling good about themselves, having beautiful memories from their childhood and being able to find their way and follow their dreams.

For all these reasons, I feel grateful to have been part of this community and contributed in some way for this year of my volunteering journey.

And I feel even more grateful that I will keep being a part of it as they offered me a job and I decided to stay for one more year.

If you need more information, you can contact me on my email: rentanatalia@gmail.com

 

However, what I eventually discovered is that it is not just a school but a community of people which feels like a big family.