Výstava na stromech

Práce (bez) budoucnosti?

ZŠ ZaHRAda se i letos připojila k Výstavě na stromech, která u příležitosti Týdne důstojné práce přinesla téma Práce (bez) budoucnosti. Na konkrétních případech popsala, jak nové technologie proměňují práci a pracovní podmínky. Kaštany u tišnovského kostela se tak od 1. do 16. října staly netradiční galerií.

Technologie nám často život ulehčují – v zaměstnání, domácnosti či komunikaci. Období zpřísněných karanténních opatření navíc odhalují, jak moc na nich naše každodenní životy závisejí. Pracovní schůzky v kancelářích se přesouvají na onlinové komunikační platformy, týdenní nákup nám díky internetové objednávce může přivést rozvážková služba až do domu, učební látku si žáci osvojují v online aplikacích.

Ne vždy ale technologické změny znamenají pouze ulehčení práce. Výstava na stromech na 10 panelech odhalila, jak se robotizace, automatizace a digitalizace promítá do pracovních podmínek a jaký dopad to má na ty, kteří v daných profesích pracují.

 

Výstava zveřejnila např. výpověď kurýra rozvážkové služby:

„Nejprve jsem pracoval na DPP, ale firma si za „papírování“ strhávala až dvacet procent z výdělku. Tak jsem si zřídil živnost. Když ovšem zaplatím zdravotní a sociální pojištění a veškeré výdaje na auto, moc mi nezbude. Nejsem žádný podnikatel. Jsme placeni od objednávky a to, že třeba čekám nestandardně dlouho, než restaurace připraví objednávku, mi nikdo nekompenzuje. Někdy zase jedu přes kus města, abych vyzvedl objednávku, kterou doručím jen pár set metrů dál od restaurace. Často se mi proto stává, že jich za den nevyřídím dostatek, aby se mi to vůbec vyplatilo.“

 

Zájemci ze 4.-7. ročníku ZŠ ZaHRAda se ujali nejen instalace výstavy, ale také charitativní a osvětové akce na podporu. Za slunného odpoledne 10. října nabízeli kolemjdoucím fairtradovou kávu i bližší informace o výstavě.

Všichni oslovení byli vlídní a bylo poznat, že aktivitu dětí respektují. Za necelou hodinu a půl přispěli zástupci veřejnosti na dobrovolných příspěvcích 306 Kč. Tuto částku se děti rozhodly věnovat pořádající organizaci NaZemi.

Při setkání nad panely se rozvinula diskuse např. s jednou zdravotní sestrou. Povídala dětem o své profesi, jak ji má ráda a proč. Zároveň se podělila o své obavy. Bude v budoucnu dostatek lékařů a zdravotního personálu v nemocnicích? Její vzkaz jsme předali organizátorům: co zaměřit některý z dalších ročníků podpoře práce ve zdravotnictví…?

Pro ty, které téma zaujalo, ale nestihli výstavu na stromech, jsou informace k dispozici díky novým technologiím 🙂 na webových stránkách: https://pracebudoucnosti.cz.

Za ZŠ ZaHRAda sepsala Karolina Jandová