Zažij ZaHRAdu

Místo k  seberealizaci 

Naše škola je právě tak bohatá, jako lidé v ní. Proto se snažíme, aby každý v ZaHRAdě, dospělí stejně jako děti, měli možnost rozvíjet svoje zájmy. Protože nadšení, se kterým děláme to, co nás baví, zapaluje zájem lidí kolem, a nedá se srovnávat s tím, když děláme „jenom” něco, co musíme. 

ZaHRAda se teprve postupně utváří. To je jak zdrojem určité nejistoty, tak prostorem pro vlastní seberealizaci. Za čtyři roky, co fungujeme, jsme už ušli kus cesty. Letos jsme se jednoznačně vydali na cestu Montessori pedagogiky. Stále ale zůstává spousta věcí, které je potřeba usadit, doladit, zajet… 

Místo krůstu 

Pokud se rozhodnete růst v ZaHRAdě, rozhodně na to nebudete sami. Jedna z věcí, na kterou jsme opravdu hrdí, jsou podmínky pro rozvoj našich průvodců.  

Bod jedna – supervize. Máme supervizorku – Zuzku Préma, která nám pomáhá s Montessori. Dvakrát ročně přijíždí do školy na týden nebo několik dní a formou náslechů, zpětné vazby a povídání nám pomáhá postupně budovat naši školu. Máme také týmovou supervizi s Mirkou Štěpánkovou, která s námi je téměř od samotného začátku. S Mirkou se věnujeme našemu týmu. Vztahům, pocitům, spolupráci. Každý měsíc se scházíme mimo školu na dvě hodiny a dvakrát ročně na celý den, aby nám ve škole nic nedrhlo. 

Bod dva – studijní volno. Na školách někdy bývá problém s uvolňováním kvůli dalšímu studiu v průběhu školního roku. U nás ne. Jak bychom mohli očekávat od dětí, že se budou učit, když bychom se neučili i my sami? Využíváme běžná vzdělávání, hodně se učíme návštěvami na jiných školách a letos se pokoušíme využít i možnosti zahraničních kurzů a stáží v rámci projektu Erasmus+. Po sedmi letech má průvodce v ZaHRAdě navíc právo na rok studijního volna. 

Poslední, ale asi nejdůležitější věc je důraz na otevřenou zpětnou vazbu. Vylíčit se to dá v růžových barvách, ale někdy to tak růžové není. Je to lepší zažít. 

Místo pro život 

ZaHRAda není jenom škola. Je to komunita dětí, rodičů, průvodců a dalších lidí. Je to místo, které se snažíme, aby žilo od rána do večera. 🙂 

V naší budově funguje spolek Hojnost, který zpřístupňuje lidem lokální potraviny. Pokud už jde o potraviny z dovozu, tak jsou obvykle FairTrade a Bio, vše v bezobalovém módu s ohledem na životní prostředí. (Více na www.hojnost.org

Skupina rodičů nám svépomocně vaří kvalitní vegetariánské jídlo (na požádání i veganské, bez lepku apod.). 

V naší škole se také potkáte s dobrovolníky z jiných zemí Evropy (aktuálně z  Řecka a Španělska a Turecka). 

„ZaHRAda prostě není jenom škola“